Eskisiyle Yenisiyle Oyuncaklar

Çocukluğumuzun Tarihi: Bebeklerimiz, topaçlar, tren çufçuf!

oyuncak kurbaga pembe panter cizgi film oyuncaklar eski yeni yenisiyle

Oyuncak sadece çocukluk zamanlarımızın eğlencesi olmadı, ne kadar büyüsek de oyun oynamaktan asla vazgeçmeyiz aslında. 40 sene öncesine ya da daha eskilere gittiğimizde anneannelerimizin, dedelerimizin oynadığı oyuncakları merak ediyor musunuz?

tren-oyuncak-eski-eskisiyle

oyuncak bebekler eski eskisiyle

Eskiler kendi oyuncağını kendileri yapardı çoğunlukla. Öyle çok fazla oyuncak türü de yoktu, kalemler, top, misketler, bez bebek, çember, ip, tahtalardan yapılan oyuncaklar ve biraz büyündüğünde alınacak olan bisiklet... 

bez bebek bebekler kolaj eski oyuncak eskisiyle

Babamın yurt dışından getirdiği ağlayan bebeğimle çok sükse yapmıştım çocukken, saçları çok güzeldi. Bir gün saçını kestim ve sabırla uzamasını bekledim ama tabi ki uzamadı ve günlerce üzüldüm. Ha bir de topaçımız vardı, severek döndürdüğümüz. Apartmanda değil, bir mahallede büyümenin en güzel şeyi bahçenin olması. Çamurdan pastalar, bebekler yapabilir, bir büyüğünüz de yardım ederse arkadaşlarınızla birlikte oyuncaklarınızı kendiniz de monte ederek yapabilirsiniz. :)

el yapimi oyuncak tahta tahtadan

el yapimi tahtadan oyuncak oyuncaklar ordek

Erkek çocuklarında en sevmediğim oyuncak ise sapandı. Hep birlikte zevkle oynadığımız oyuncak; pilli elektrikli trenlerdi.

tren oyuncak vagon vagonlar lokomotif trenler ray raylar eski eskisiyle yeni yenisiyle

tahta tahtadan el yapimi oyuncak eski eskisiyle


Çemberle oynamayı hep sevmişiz sanki insan olalı ama her çağ kendi kültürünün ve yaşamının oyuncağını, bebeğini, topunu, topaçını yaratmış.

eski cember oyuncak oynamak kiz oyun

araba arabalar tren lokomotif kolaj kolajlar eski eskiler eskisiyle oyuncak oyuncaklar

oyuncaklar bebek robot ördekler kolaj

oyuncak magazasi bebek araba kolaj eskisiyle yenisiyle

Geçmişten değişmeyen el örgü bebeklerden plastik bebeklere, çemberlere, topaçlara, tahta oyuncaklara, bilyelere, bisikletlere, topa darken; günümüz çocukları oyuncak marketlerine girip seçiyor oyuncaklarını ama buna rağmen çoğunlukla bilgisayar önünde geçiriyorlar oyun zamanlarını.

chucky film filmi oyuncak bebek

Bir de en güzel zamanlarımızın anılarını yüklediğimiz oyuncak bebeklere Chucky eklendi. Bir tanıdığımın oyuncak bebek fobisi olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım ama Chucky’i seyredince onu haklı buluyorsunuz. 

lego legolar oyuncak oyuncaklar eski yeni eskisiyle yenisiyle

Eskiye Gidersek Oyuncaklar

Almanya, tahta at ve benzer hayvan oyuncaklarını 1700 yıllarında üreterek çocuklara sunuyor. Oyuncak sektörünün başlangıcı diyebiliriz. Sonneberg’te ki Alman Oyuncak Müzesi’nde geçmişin harika oyuncakları sergileniyor. Orta çağda, şövalyeler, atlar, askerler ve bebekler çocukların oyuncakları iken; bugünlerde astronot, uçan adam, silahlar, çeşit çeşit bebekler var. Bu linkten kısmen de olsa müzede ki oyuncakları görebilirsiniz.

almanya muze oyuncak muzesi oyuncaklar eski eskiler yeni yeniler eskisiyle yensiyle

http://www.deutschesspielzeugmuseum.de

Evliya çelebi seyahatnamesinde oyuncakçıları da sayısal olarak belirlemiş.  250 civarlarında olduğunu yazıyor. Osmanlı'da en çok sevilerek oynanan oyuncaklar: Çember, tahta araba, dönme dolap, düdük, tef, fırıldak, topaç, aynalı beşiklermiş. Türkiye'de de oyuncak müzeleri var: İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'da.

http://www.istanbuloyuncakmuzesi.com

Eski Çağda Oyuncaklar

İlk oyuncakların çamurdan yapılan toplar, bebekler olduğu tahmin ediliyor. Mardin’de arkeologlar 7500 yıl öncesine ait oyuncak araba buldular. Şu ana kadar bilinen en eski oyuncak bu. Mısır’da M.Ö. 5. yüzyılda tahta atla oynarmış çocuklar. İndus Vadisi uygarlığına ait olan ve manda tarafından çekilen kağnı oyuncağı da bulunmuş. M.Ö. 440 yılına ait bir Yunan vazosunda “yoyo” oynayan çocuk resmedilmiş ve topaç da kilden yapılıyormuş Antik Yunan’da. İp ve salıncak da M.Ö. 1450 senelerinde Giritte ki Minos yerleşimlerinde bulunmuş. Fildişinden yapılan kolları bacakları oynayabilen oyuncak bebekler, at arabası, tahtadan yapılmış kedi köpekler eski çağlarda hep varmış. 

eski eskisiyle eskiden oyuncaklar oyuncak tarihi asirlik topac araba

Dijital dünya hayatımıza girene kadar aslında ne çok ortak paydamız varmış insanlığın çocukluk zamanlarında. :)

dijital cag cocuk oyun oyuncak oynamak play station 1 2 3 4 5 yeni yenisiyle

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol