Eskisiyle Yenisiyle BEYOĞLU

İSTANBUL'UN ÇİSELEYEN YAĞMURU BEYOĞLU

 İstanbul’a gidip de Beyoğlu’na uğramamak olmaz. Peki ya Beyoğlu’nun adı, sanı, şanı nedir, neden yıllardır Beyoğlu bu kadar nadide kalabilmeyi başardı diye hiç merak ettiniz mi? Eğer bu sorular şu an bile şekillenmişse gelin birlikte gezmesi kadar keyifli bu metinde biraz olsun özlem giderelim...


beyoğlu istiklal caddesi eski hali

BEYOĞLU ADI NEREDEN GELDİ AKLINIZA?

Beyoğlu adı o bölgede yaşayan adaletli bir beyin adaletli oğlunun konağının bulunması üzerine Beyoğlu ismi ile süregelmiştir. Adı Beyoğlu olmadan önce Yunanca bir kelime olan ‘Pera’ydı. Karşı yaka anlamına geliyordu.  Tarihi Galata’nın mazisine denk düşse de Beyoğlu 16. Yüzyılda içinde ufak tefek evlerin olduğu bağ bahçe bir mahalleydi. Sonrasında hızla yerleşke kuruldu.

eski beyoglu istiklal caddesi

17. VE 18. YÜZYIL BEYOĞLUNDA
 

İlk başta bir Hıristiyan yerleşkesi olan bu mevkide zaman zaman misyonerlik faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde biriken belirli bir topluluk beraberinde kültürlerini de getirmiş ve dolayısıyla adeta Avrupa’dan bir manzara ortaya çıkmıştır. Beyoğlu zamanla gelişti ve etrafında elçilikler mezarlıklar belirdi.  Zaman geçtikçe 18. yüzyıl başlarında İstiklal Caddesinde bulunan yapıların mimarisinde bile değişiklik meydana geldi. Çoğu bina tamamen taş ve tuğladan oluşuyor bazı yerlerinde ahşap kullanılıyordu. Bugün yakılmamış konak görürseniz restorasyon işleminden sağ çıkmış konaklar hala o zamanın yerleşkesidir.

beyoglunun eski hali

19. YÜZYIL VE GELİŞEN BEYOĞLU

19. Yüzyıl başlarında Osmanlının sanayisi ve onarılan, oluşturulan yollar sebebiyle tertemiz bir Beyoğlu, Avrupalı diplomatların malikânelerinin bulunduğu şuh bir semt olmuştur. Bundaki en büyük etken ise Osmanlının ulaşımının gelişmesidir. Paris modasının bir benzetmesi olarak zenginlerin, yabancı tüccarların ve birçok büyük devlet adamının yaşadığı bir bölge olmuştur. 19. Yüzyılın sonlarına yaklaşırken modern bir hayatın gereksinimlerinden olan tramvay getirilmiştir. Beyoğlu, kapitülasyonların etkisinden kurtularak bölgeye yerleşen o dönemin önde gelen Türk iş adamları ve zenginleri sayesinde günümüzdeki Beyoğlu olmuştur. Şuan Beyoğlu’nda bulunan yapılar arasında, kiliseler, sinagoglar, özel yabancı kolejleri, müzeler, tarihi binalar ve çeşitli alışveriş mağazaları bulunmaktadır.

beyoglu eski hali yeni hali

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol