Eskisiyle Yenisiyle Bayramlar

NERDE O ESKİ BAYRAMLAR KLİŞESİNİN ASLINDA NE KADAR HAKLI BİR YAKARIŞ OLDUĞUNU ANLATAN ESKİSİYLE YENİSİYLE BAYRAMLAR

Bayramlar sadece bizim kültürümüzde değil dünya çapında her ülkenin kutlamak için yolunu gözlediği özel günler olarak bilinir. En azından editörümüzün yaşı yetecek kadar eski bir tarihte bayram yolu daha coşkulu gözleniyordu. Ancak gelelim ki şimdilerde bayram, işlerinden, okullarından ve hayat telaşından bir miktar zaman bulup da tatil yapacakları kısa süreler olarak insanların kafasına yerleşmiş durumda. Peki ya neydi o eskiden yeni pabuçlarla uykuya dalacak kadar heyecanlandıran? Gelin birlikte anımsayalım.

eski bayramlar eskiden el opme harclik harcliklar para bayram arefe gunu

AREFE GÜNÜ

Evde yoğun bir telaş… Şeker alındı mı? Paralar bozdurulup, mendillendi mi? (Paranın kâğıt 1 milyona bozdurulup, mendile sarılması), kolonya? E bunun baklavası, gazoz tatlısı, böreği, pişmaniyesi, incecik yaprak sarması ve bir de bayram namazı sonrası için kahvaltıya ne yapsam telaşı... Annelerimizin evin içinde pır pır koşması. Tüm işler hallolur bir de haydi bakalım babamız izinliyken bayramlık alışverişi. Bayramda çiçek gibi olmayana şeker yok! 


Şimdilerde arefe ise, dört kişilik bir ailenin dört adet bavulunun hazırlanması için geçen süre. 

eski eskiden eskisiyle bayramlar ayakkabi ayakkabilar bayram gunu

 

BAYRAM GÜNÜ

Evin erkekleri bayram namazına gider, onlar ellerinde simitle eve dönene kadar musluklardan dolup taşan zemzem suları sürahilere dolar... Mükellef bir sofra kurulur. Afiyetle, sohbetle, neşeyle, çocuk kahkahalarıyla dolan bir sofra ve hemen saygıyı yaştan alan, en büyükten başlayan bayramlaşma faslı gelir. Sene boyunca küs kalan barışır, küçük büyüğün elini öper, harçlıklar alınır, bayramlıklar övülür. Sonra gençlerin gelmesi için eve dönüp misafirler beklenir. Gün boyunca tıka basa dolan mideler, bakkalda harcanacak bir sürü para ve gülen yüzlerle eve dönülür.


Şimdilerde ise, otele bir yerleşelim. Aile büyüklerini ara. Patrona mesaj. Tamamdır! 

bayram sofrasi kalabalik sofralar yemek yemekler tatlilar insanlar aile aileler tatil kutlama hediye izin gun tatiller

Söylenecek pek de fazla bir şey yok aslında. O eski bayramlar geri gelmeyecek belki ama biz bu bayramları en güzel haliyle yaşamaya, çocuklarımıza böyle öğretmeye çalışalım en iyisi…

Yorumlar

 • eskiyeni
  eskiyeni

  Harçlıklar şekerler eski bayramlar başkaydı :)))

  28.3.2017 11:15:09
 • Brunhild
  Brunhild

  Bence yeni bayramlar. Dedikodu yok, tatil var

  28.3.2017 11:31:01

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol