Dünkü Velespit Bugünkü Bisiklet Oldu

Bisikletin tanımını yapmamız gerekirse, insan gücüyle ya da elektrik gücüyle çalışan, 2 veya 3 tekerlekli ulaşım aracıdır diyebiliriz. Ulaşım aracı dememiz bunun bir spor olmadığını da göstermez. Günümüzde milyonlarca insan bisiklet sahibidir. Kimileri ulaşım amacı ile kullanırken kimileri ise eğlenmek, spor yapmak ve yarışlara katılmak için bisiklet kullanır. Tabi ki bisiklet bugün göründüğü gibi doğmadı. Oldukça büyük aşamalar kat ederek günümüzdeki bisiklet aracına ulaşılmış oldu.


eskisiyleyenisiyle bisiklet eski bisikletler yeni bisikletler

Bisikletin ortaya çıkışı hakkında tarihçilerin tam bir fikir birliği yaptığı söylenemez. Çünkü bisikleti tarih boyunca tek bir mucit değil birden çok mucit farklı amaçlar ve farklı sonuçlar ile ortaya çıkarmıştır. Fakat bilinen bisiklet tarihine göre 1790’lı yıllarda ilk ilkel bisiklet ortaya çıkarılmıştır. Fransa’da üretilen bu ilkel bisikletin özelliği pedalının olmamasıydı. Üstüne binen kişi ayakları ile kendini itmek zorundaydı. Buna ‘Celerifere’ adı verildi.

eskisiyleyenisiyle bisikletler eski bisikletler yeni bisikletlerin eski hali

‘Celerifere’’den sonra üretilen diğer ilkel bisiklet ise Baron Karl Von Drais tarafından ortaya çıkarıldı. Sele ve gidon eklenmiş haliydi. Fakat oldukça rağbet gördü ve başka ülkelere de satılmaya başlandı. İsim olarak ‘Draisienne’ denildi.

eskisiyleyenisiyle bisikletler eskisiyle yenisiyle bisikletlerin eski hali yeni hali draisiene

Baba ve oğul olan Pierre ve Ernest Michaux ‘Draisienne’nin ön tekerleğinin göbeğine pedal eklediler. Ve bu gerçek manada bisikletin doğuşu oldu. İnsan enerjisinden uygun şekilde faydalanabiliyordu. Bundan sonra üretilmeye devam eden pedallı bisikletlerde belirgin bir değişim söz konusu oldu. Pedalı bir kez çevirmenin tekerleği bir kez çevirmesi nedeniyle ön tekerleği büyük yaparsak daha az enerji ile daha fazla yol kat edebiliriz şeklinde bir görüş doğdu. Ve bir süre boyunca ön tekerlekler devasa boyutlara ulaştı. Sonraları ayna dişlisinin icadı ile pedallar göbeğe bağlandı ve dişliler ile arka tekerleğe monte edildi. Bu sayede en modern bisikletler ortaya çıkmış oldu. Günümüzde gelişen teknolojiler ile fren sistemleri, jant sistemleri, elektrikli olanları ve ekolojik olanları gibi birçok farklı bisiklet üretilmektedir.

eskisiyleyenisiyle bisikletler eski bisikletler bisikletin ilginç tarihi


Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol