Doğal Bir Sınır, Üstün Koruma; Tarihi Uzun Mimari !

Geçmişten Günümüze Çin Seddi

 Genel olarak bilinen ismi ile Great Wall Of China Çin’in kuzeybatı yönünde uzanan aynı zamanda da Dünya’nın en uzun duvarıdır. Po Hay körfezinden başlayıp Pekin bölgesinde batıya yönelir ve yerel bir nehir olan Huang nehrini ikiye ayırır. Son olarak da Gobi Çöl’ünden geçerek batıya doğru yönelir. Bilinen uzunluğu 6270 km iken gerçek uzunluğu 8850 km’dir. Bunun sebebi ise, hem yıkılan kısımlar hem de doğal duvar özelliği gösteren dağlardır. 

cin seddi uzun tarihli tarihi eser savas cinliler mimari yapi eskisiyle yenisiyle eski yeni

Çin Seddi’nin birden fazla yapılış nedeni olduğu söylenmektedir. Genel olarak kabul edilen yapılış amacı; Çin’in, Savaşan Beylikler Dönemi olarak adlandırılan dönemde uzun bir tarihi bulunmaktadır. Bu dönem içerisinde birbirinden farklı derebeylikler kıyasıya bir savaş halindeydiler. Bu savaş sırasında derebeylikler kendilerini savunmak için sınır bölgelerinde duvarlar inşa ettiler. Derebeylik savaşlarından galip ayrılan beyliklerin duvarları zamanla birleştirildi ve Çin Seddi ortaya çıktı.

cin seddi gorunum eskisiyle yenisiyle degisik savas derebeylikler savasi sonucu

Orta Asya Türk Tarihi kaynaklarından elde edilen diğer bilgilere göre ise: Çin Seddi’nin yapılış amacı daha farklıydı. Moğol ve Türk akınlarının sürekli ve durmak bilmeyen özelliği Çin İmparatorluğunu kendisini korumaya itmişti. Bu yüzden Çin Seddi inşasına başlandı ve günümüzdeki halini aldı.

Çin Seddi’nin yapımı kısmına geçecek olursak, binlerce işçi çalıştırılmıştır. Bunların çoğu o dönemde suç işleyen kişilerden oluşuyordu ve gün geçtikçe artan işçi ihtiyacı amacıyla insanlara usulsüz suçlar atılarak Çin Seddi inşasında daha fazla insan çalıştırmak gibi bir politika bile izlendiği söylenmektedir. Aynı zamanda binlerce işçinin inşaat aşamasında öldüğü ve Çin Seddi’nin insan kemikleri ile yapıldığı görüşü de bulunmaktadır. 

cin seddi eski gorunum manzara degisik efsane efsanevi eski yeni eskisiyle yenisiyle

Çin Seddi’nin inşası ve varlığı hakkında bilinmeyen gerçekler de bulunmaktadır. Bunlardan birisi el arabasının Çin Seddi’nin inşası sırasında keşfedilmesidir. Bir diğeri ise Çin Seddi uzaydan görülemeyecek kadar küçüktür. Hatta birkaç kilometre yukarıdan bile zar zor görülmektedir.

Günümüzde ise Çin Seddi turistik amaçla gezilen tarihi bir eserdir. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Hatta bazı özel günlerde Çin Seddi üzerinde adım atmayı geçtik havaya toplu iğne atsanız yere düşmeyecek kadar çok insan bulunmaktadır. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Aynı zamanda birçok farklı spor faaliyetine de ev sahipliği yapmaktadır. 

cin seddi spor aktivite yarisma eskisiyle yenisiyle eski yeni

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol