Çalı Süpürgesi Elektriklendi

Temizlik, herkese göre zahmetli bir iştir. Ya 20. yüzyıldan önce yaşayan insanlara göre. Elektrik süpürgesi kullanıp hala şikayet edenleri, icat edilmediği dönemlerde yaşamış olanlar duysaydı çalı süpürgesiyle kovalardı herhalde.

Çalı süpürgesi, süpürge otundan elde edilen çalılar ile yapılan ve herhangi bir zemindeki istenmeyen maddeleri sürüklemek yöntemiyle uzaklaştırmaya yarayan temizlik aletidir. 20. yüzyıldan önce bu süpürgeler temizliğin olmazsa olmazlarıydı ama çalı süpürgeleriyle istenilen temizliğe tam anlamıyla ulaşmak pek de mümkün değildi.

süpürge çalı süpürgesi elektrikli süpürge

İngiliz mühendis Hubert Booth'un yakıt ile çalışanı icat etmesiyle, elektrik süpürgesinin temelleri atılmış oldu. Booth'un yaptığı bu alet, çok büyük ebatlarda olduğundan ancak atlı arabalarla taşınır ve evlere hortumlar uzatılarak temizlik yapılırdı. Bu icat o kadar beğenilip, kolaylık sağladı ki, taleplere yetişemeyen Booth, 1901 yılında British Vacuum Company isimli bir şirket kurarak ilk elektrik süpürgesi imalatını gerçekleştirdi.

süpürge yeni elektrikli eski süpürmek

Booth'un süpürgesi, 1902 yılında İngiltere Kralı 7. Edward'ın taç giyme töreniyle tanındı. Kralın taç giyme töreni için hazırlanan halıların üstündeki kirler ve tozları temizlemek için Booth'dan yardım istenmişti. Booth arabası ile gelip, dev hortumlar ile burayı temizlemişti. Çok geçmeden biri Buckingham Sarayı'na, diğeri de Windsor Şatosu'na olmak üzere iki adet emici süpürge satıldı. Kraliyet ailesine satılan iki süpürgeden sonra da tüm asiller arasında bir gösteriş ve güç haline gelen süpürgelerin satışı arttı. Süpürge ile temizlik yapmak adeta bir şölen ve gösteriye dönüştü. O dönem her evde elektrik olmadığından ve süpürgelerin de fiyatı çok pahalı olduğundan halk arasında fazla yaygınlaşamadı.

süpürge elektrikli yeni eski süpürmek süpürülen süpürgeyle tırmanmak

Toz torbası, sapına bağlı olan portatif elektrik süpürgelerinin ilki 1908 yılında J. Murray Spangler isimli İngiliz mucit tarafından yapıldı. Spangler tasarladığı bu hafif süpürgenin patentini bile aldı fakat parası olmadığından bu model Spangler'in hemşiresi William Hoover tarafından üretildi ve satışa sunuldu. Hoover talep yoğunluğu nedeniyle Kanada'da bir fabrika daha açtı sonrasında da icat tüm dünyaya yayıldı.

Günümüzde, toz torbalı, torbasız, yıkama yapan, buhar veren ve farklı çekiş güçlerine sahip olan elektrik süpürgeleri bulunmaktadır. Neredeyse herkesin evinde bulunan ve temizliğin olmazsa olmazı bu elektrik süpürgelerinin, bir zamanlar asillerin sadece gösteriş aracı olması ne kadar ilginç değil mi?

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol