20. Yüzyılın İlk Yarısında Otoyollar

Otomobillerin bir anda insan hayatına girmesiyle beraber şehirlerin birbirleriyle daha büyük yollarla bağlanma ihtiyacı ortaya çıktı.

eskisiyle yenisiyle otoyollar eski yeni yollar

İlk modern otoyol 20. yüzyılın başında ortaya çıktı. İlk ücretli otoyol, Amerika’nın New York eyaletinde bulunan Long Island b
ölgesinde yapıldı. 1911 yılında tamamlanan otoyola Long Island Motor Parkway ya da Vanderbilt Motor Parkway adı verildi. 1929 yılında ise, Almanya’nın ünlü otobanının yapımına başlandı. Bonn ve Köln arasına yapılan otoyol 1932 yılında Köln Belediye Başkanı Konrad Adenauer tarafından kullanıma açıldı. Bu yollar her ne kadar şehir içerisindeki yollara göre geniş olsa da günümüz otoyolları ile karşılaştırıldığında yetersiz kalıyor.

eskisiyleyenisiyle otoyollar eski otoyollar yeni yollar eskisiyle yenisiyle karayolları

Artan araba talebi ile beraber yol ihtiyacı, günümüze yaklaştıkça daha da büyümeye başladı. 1956 yılında Amerika 1956 yılında büyük bir projeye girişti ve 25 milyar dolar harcayarak yaklaşık olarak 66.000 kilometrelik bir otoyol yaptı. Yapımı ise 20 yıl sürdü.

eskisiyleyenisiyle karayolları eski otoyolları yeni karayolları

Türkiye’de ise
çeşitli büyüklüklerde 40’tan fazla otoyol yer alıyor. Bu yolların doğu-batı doğrultusunda olanları D0XX, D1XX, D2XX, D3XX, D4XX şeklinde isimlendirilerken kuzey-güney doğrultusunda olanları D5XX, D6XX, D7XX, D8XX, D9XX şeklinde isimlendiriliyor.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol