Bilinmeyen Tehlike, Eriyen Buzullar

Çoğumuzun bildiği buzullar aslında doğal felaketlerin yavaş olanlarından ancak birçok açıdan önüne geçilemez bir şekilde sürekli olarak eriyip tatlı su olarak denize ve ısı düşürerek ekosistem canlılarına doğrudan zarar vermektedir. 

buz buzul buzullar erime erimesi tarihi su donma donmus

BUZULLAR BİZİM İÇİN NE İFADE EDİYOR?


Gezegenimizin büyük bir kısmı sularla kaplıdır. İçilebilir suyun ne kadar önemli olduğunu varsayarsak günümüzde bu kaynakların %97 si buzullarda. Biz ancak toplam suyun %3 ü gibi komik bir rakamı kullanabiliyoruz. Buzulların dünyanın oluşumundan beri orada olduğunu düşünen bilim insanları günümüzde buzullar ne durumda ve gelecekte ne olacağı gibi konularla hala ilgilenmekteler.

buzullar dag gorunum genel su donmus donan sular kita antarktika

 

ANTARKTİKA’DAKİ DEV BUZUL


Güncel olarak bilinen en büyük buzul Larsen C buzulu yaklaşık 50.000 kilometre kare büyüklüğünde olup, kalınlığı ise 500 metre civarındadır. Bu buzul geçtiğimiz iki sene önce buzulun bir parçasında bir kırık meydana geldi. Antarktika’da bulunan bu dev kırık yüzerek sıcak denizlere kayacak ve orada eriyeceği düşünülüyor.

buz buzul buzullar kirilma kayma kaymis yenisi yeni yeniden yenisiyle ilginc tuhaf gercek su sular gorunus gorunum

ÜLKEMİZDEKİ MEVCUT BUZULLARA NE OLDU?

Mevsim değişikliği sebebiyle eriyen buzullar dağ eteklerinden aşağı doğru süzüldü ve karstik oluşumlara sebep olan yer altı obruklarını meydana getirdi. Geçtiğimiz on yıl sonunda ülkemizde bulunan Cilo dağındaki buzulların %47'sinin tamamen iklim değişikliği neticesinde eridiği biliniyor. Yapılan öngörülerde ise buzulların erimesi ile bölgede Akdeniz iklimi yaşanacak ve bir orman oluşacak ancak 2100 yılına kalmadan habitatın küçüleceği ve iklim değişikliğinin mağduriyet vereceğini doğal bitki örtüsünü de sileceği düşünülüyor.


Dünya genelinde her yıl yaklaşık 7 metre karelik bir irtifa kaybedeceği bilinen buz dağları zamanla tatlı su oranının artması sonucu deniz ekosistemine tuzluluk için toleransı olmayan canlıların yok olmasına sebep olacak. Ayrıca 10 yıl içinde gözlenen bir diğer değişiklik ise deniz suyundaki birkaç derecelik artış Ekvatordaki mercanların renksiz olmasına neden olmaktadır. 

dag kar manzara doga gorunum gorunus buz buzlar karlar kapli toprak daglar

Sonuç olarak şu an için dünyada fark edilir olarak sadece bir iki santimetre yükselen su seviyesi bizler için bir şey ifade etmese de, çoktan istila ettiğimiz doğa için hem bir felaket hem de doğuracağı daha korkunç iklim olayları demek. Dünya git gide ısınıyor, sularımız tükeniyor. Kıyıya vuran balinalar her şeyin habercisi aslında…

su buz buzullar genel gorunum gorunus sekil sular donma donmus kayma kaymis erime erimesi tarih tarihi ilginc doga olayi

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol