Knight Online Hayat Ofline - 2002'den 2017'ye

knight online

Bu oyunu en az bir kere oynamamış, oynamasa bile duymamış erkek yoktur! Acaba nedir nedir? Knight’tır! :) Haydi bir dönemin gençlerini kendine delicesine bağlayan, çevrimiçi savaş oyunlarının babası Knight Online’ı tanıyalım! :)

Knight Online, PVP (player vs player) türü bir savaş oyunudur ve oyun aleminin ilk online (çevrimiçi) oyunlarından biri olarak sayılabilir. K2Network isimli şirket tarafından 15 Temmuz 2002 yılında demo beta sürümü ile çıkış yapan oyunun ilk adı Knight Empire’dı. Oyun piyasaya Free To Play (bedava) olarak sürüldü. 2004 yılında bugünkü Knight Online ismini aldı.

knight online

Oyunda iki ırk ve her ırk için dört farklı karakter sınıfı vardır. Yani, oyunda kişiler arasında en çok fark yaratacak şey ırklar ve karakter seçimleridir.

-      Human (insan) (cinsiyet seçeneği de mevcut) veya Karus/ Porutu/ Kurian (yaratık) ırk,

-      Nick (oyunda kullanılan ismi) ve

-      Karakter

Rogue (suikastçi)

Mage (büyücü)

Priest (şifacı)

Warrior (savaşçı) seçimi yapılarak oyuna giriş sağlanmaktadır.

Her iki ırk da oyuna Moradon adlı haritada doğar. Oyunda yer alan yaratıkların kesilmesiyle exp (experience, deneyim) kazanılır ve böylece level (seviye) atlanır.

knight online

Haritalarda Brahman, Troll, Minatour, Ape gibi sayısız yaratık bulunmaktadır. Başlangıçta savaşlara katılamayan karakter, 35,50,70 seviyelerinde farklı haritaların açılmasıyla karşı ırkla yapılan savaşlara katılabilir. Bu savaşların ismi PK (people kill)dır. 35. seviyeden sonra gidilebilen El Morad Castle Human köyü, Luferson Castle ise Karus köyüdür. Yaratıkları kestikçe içlerinden çıkan itemlerle (obje) karakter güçlenir, elindeki silahtan üstündeki kıyafetlerine kadar parıl parıl parlar. :)Ne kadar parlıyorsa o kadar güçlü bir karakterdir. :)

knight online oyunu

Oyunun ilk çıktığı dönemlerde karakterlerin ulaşabileceği en üst seviye 65ti, şimdi ise 83. Hatta 83 (1), 83 (2) şeklinde 5’e kadar son seviyenin bile seviyeleri mevcut. Beta sürümünde sadece Ares sunucusu (server) vardı, şimdi birçok sunucu bulunmakta: Logos, Dies, Manes, Patos, Akara, Edana…

knight online oyunu bilgisi

Oyun 2012 yılında NTT Game şirketine devredilmiştir ve 17 Ağustos 2004 USKO (Amerika),  2 Haziran 2011 EUKO (Avrupa) olan platform adı son olarak 26 Ocak 2016 Steam platformunda oynanmaya başlandı.

Ayrıca oyun içinde yapılan hileleri, konuşmalar sırasında kullanılan argo veya küfür içerikli sözleri kontrol etmesi ve yönetmesi için yapımcı firma GMler (game master) görevlendirmiştir.

KNIGHT ONLINE TÜRKİYE’DE

Oyun Türkiye’ye geldiğinde çoğu insanın evinde bilgisayar ve internet yoktu. İnternet kafelerin yeni yeni çoğaldığı ve gençlerin akın akın internet kafelere gittiği bir döneme denk geldi. Oyun oynayan kitle genellikle online olmayan, Sims, GTA gibi oyunlarla vakit geçiriyordu. İlkokul ve lise çağındaki çocuklara yanındaki arkadaşıyla bir takım kurup savaşmak fikri çok cazip geldi ve Knight Online, 2000lerin başlarındaki genç nüfusu deyim yerindeyse kasıp kavurdu! J

Zamanla Knight’a rakip PVP oyunları çıkmaya başladı: Metin 2, Dota ve Silkroad Online gibi.

Türk her zaman kolay yolu arar, illa ki bulur. Bu oyunda da öyle oldu, Türk oyuncuların çoğalmasıyla oyundaki hileler de arttı malesef. J Kosp (otomatik atak) ve Dupe (itemi çoğaltmak) gibi hileler, oyunun zamanla ticarete dökülmesi oyuncu profilini de üniversite öğrencisi veya çalışan kişilere çevirdi ve oyuna ilgi azaldı. Oyundan kopamayan, bağlılık sebebiyle oynayan kişiler bile zevk almadan oynamaya başladılar.

Oyuna giriş bedava olsa da ilerlemek için para gerekiyordu. Karakterler ve itemler alınıp satılmaya, ticaret yapılmaya başlandı. Haliyle hırsızlıklar da başladı…

knight online turkiye haber

Oyun şu an aktif olarak oynansa da çok fazla yeni oyuncu kazanamıyor. Oyunu, eski Knight özlemiyle, bağımlılığın da verdiği bir alışkanlıkla eski oyuncular oynuyor. Bir zamanların efsane oyununu ünlü isimler arasından oynayanların olduğu bile söylentiler arasındaydı: Sagopa Kajmer, Batuhan Karadeniz, İlhan Mansız gibi.

Olağanüstü bir savaş gerçekleştiren oyuncuların internete video koyması o dönemin adetlerindendi… :)

0000000: 
 


beterr vs 0000000:

Havalı cümleler kurmanın adet olduğu o dönemde bu oyuna aşık kişiler de boş durmamıştı tabii ki;

‘Eğer bir gün Knight başında ölürsem beni bırakın çara bakın expe yatmasın! :) Türkçe meali: Bana nolursa olsun karakterim ölmesin. :) ‘Knight Online hayat offline.’ ise oyunun mottosu haline gelmiş bir sözdür diyebilirim. :)

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol