Geçmişten Günümüze 'Survivor'

Türkçe’si ‘hayatta kalan'

 Dünya üzerinde birçok ülkede yayınlanan, ilk örneği 1992’de İngiliz yapımcı Charlie Parsons tarafından yapılan yarışma programıdır. Yarışmacılar ‘ıssız bir ada’ya bırakılır, tabi her takım kendi adasına ve onlara ‘Haydi yaşayın!’ denilir. :) Oynadıkları çeşitli oyunlarla kazanan taraf yemekle veya başka insani ihtiyaçlarla ödüllendirilir. Her hafta dokunulmazlık oyununu kaybeden takım kendi içinde oylama yaparak gidecek olan kişiyi belirler.

Survivor’un Türkiye’ye gelmesi 2005 yılında Kanal D ve Pelin Akad yapımı ile gerçekleşti. Programın ismi ‘Survivor Türkiye: Büyük Macera’ olmuştur. Yarışma, Papua Yeni Gine - Palau’da gerçekleşmiştir. Belirli özelliklerle ayrılmamış karışık yarışmacılar Kuzey ve Güney takımları olarak ikiye ayrılmış ve birbirlerine karşı yarışmışlardır.

İlk Survivor Türkiye birincisi

Büyük finalde, daha sonra Kanal D'nin uzun süreli polisiye dizisi Arka Sokaklar'da rol alacak olan Uğur Pektaş birinci olmuş,150.000 tl'lik ödülün sahibi olmuştur.

eskisiyleyenisiyle survivor ilk survivordan bugüne eskisiyle yenisiyle

İşte o final;

2006 yılında Acun Ilıcalı programı devralmış ve Survivor, Show TV’de yayınlanmaya başlamıştır. ‘Survivor Türkiye – Yunanistan’, Panama’da çekilmiştir. O senenin birincisi Derya Durmuşlar olmuştur.

eskisiyleyenisiyle survivor ilk survivor

Survivor Türkiye – Yunanistan’ın ilk ödül oyunu:

2007 yılında ‘Survivor Aslanlar – Kanaryalar’ yine Panama’da çekilmiş ve birinci Taner Özdeş olmuştur.

eskisiyleyenisiyle survivor

Survivor Aslanlar – Kanaryalar fragmanı:

3 yıl aranın ardından 2010 yılında ‘Survivor Kızlar – Erkekler’, Filipinlerde çekilmiş ve birinci Merve Oflaz olmuştur. Merve Oflaz, Survivor’ın ilk ve tek kadın şampiyonudur. Kadının fendi erkeği yenmiş! :)

eskisiyleyenisiyle survivor

Survivor Kızlar – Erkekler fragmanı:

Survivor, 2011 yılından itibaren Ünlüler – Gönüllüler ismi üzerinden yayınlanmaya başlanmıştır. 2011 Ünlüler – Gönüllüler’in birincisi Ünlüler takımından Milli yüzücümüz Derya Büyükuncu olmuştur. Yarışma o yıl Dominik Cumhuriyeti’nde çekilmiştir.

eskisiyleyenisiyle survivor

2012 ‘Survivor Ünlüler – Gönüllüler’ yine Dominik Cumhuriyeti’nde çekilmiş ve birinci Nihat Altınkaya olmuştur.

eskisiyleyenisiyle survivor

Nihat Altınkaya’nın konseyde kamerayı bulamadığı anlar:

‘Survivor Ünlüler – Gönüllüler’ 2013 yılında Panama’ya geri dönülmüş ve birinci Barış Manço’nun oğlu Doğukan Manço ile finale kalan Hilmi Cem İntepe olmuştur. O yıl program Star TV ekranlarında yayınlanmaya başlamıştır.

eskisiyleyenisiyle survivor

Survivor 2013 finali:

‘Survivor Ünlüler – Gönüllüler’ 2014, Dominik Cumhuriyeti’nde çekilmiş ve birinci Turabi Çamkıran olmuştur.

eskisiyleyenisiyle survivor

Survivor 2014 finali:

Survivor All Star

Acun Ilıcalı 2015 yılında Survivor’u değişik bir formatla bize sundu. O yıla kadarki tüm birincileri ve yarışmada en çok iz bırakmış kişileri topladı ve ‘Survivor All Star’ programını yaptı. Yarışma yine Dominik Cumhuriyeti’nde yapıldı ve birinci önceki yılda da olduğu gibi Turabi Çamkıran oldu. Acun Ilıcalı’nın TV8’i satın almasıyla birlikte program bu kanalda yayınlanmaya başladı.

eskisiyleyenisiyle survivor

2016 yılında Ünlüler – Gönüllüler formatına geri dönen Survivor artık evi gibi olan Dominik Cumhuriyeti’nde çekildi ve birinci olan isim Avatar lakaplı boksörümüz Çağan Atakan Arslan oldu.

eskisiyleyenisiyle atakan avatar

Avatar’ın Survivor performansları:

21 Ocak 2017’de başlayan ve hala devam eden Survivor 2017, yine Ünlüler – Gönüllüler formatıyla ekranlarda yayınlanmaya devam etmektedir.

Ünlüler takımı:

Gönüllüler takımı:

Survivor hayatımıza birçok renkli isim katmış, birçok ünlü ya da ‘ünsüz’ kişinin tanınmasını sağlamıştır. ‘Survivor yalan dolan, herkese yemek veriyolarmış.’ gibi ithamların gölgesinde program hala devam etmekte ve hala reyting rekorları kırmaktadır.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol