Eskisiyle Yenisiyle Kahve Falı

Tipik bir fal baktırma hikayesi:

+ Sarışın mı desem,
- Kim acaba? Okan ııh ııhhh değil.
+ Aslında kumrala daha yakın biri gibi.
- Düşüneyim, Fuat mı acaba yok canım, sevgilisi var.
+ Tamam şimdi gördüm. Esmer biri var.
- Ay evet evet. Ahmet’i söylüyorsunuz.
+ Bölme beni hissediyorum şu an, isminin içinde "h "harfi var. Büyükçe de bir kalp çıkmış.
- Ciddi misiniz? İnanamıyorum kalp mi demiştim beni seviyor beni. Ah canım benim.
+ Evet, hatta seninde gönlün onda, bir harf daha var isminin içinde ‘t’ harfine benziyor.
- Ay kesinlikle bildiniz, yemin ediyorum ki bildiniz. Süpersiniz.

Sonuç, kazanılmış 50 lira, yapılan umut satmak :)

Bir rivayete göre; Binlerce yıl önce metal kapların içinde oluşan pas lekelerinin, daha sonraki yıllarda Eski Çin’de falcıların çay yapraklarının çay kabının dibinde oluşturdukları şekilleri yorumlamaları işleminin kahve falının ortaya çıkmasına neden olduğu ileri sürülmektedir. Kahve falı Osmanlı sarayından çıktığı söylenir. O dönemi resmeden tablolarda, fal baktıran Osmanlı kadınlarının yer aldığı görülüyor. O zamanlardan günümüze kadar gelmiştir. Günümüz Türkiyesi’nde kahve falı o kadar meşhur ki, her köşe başında bir fal bakılan kafe görmek mümkün. Neredeyse hepsi de tıklım tıklım dolu. Hayallerimizin küçüldüğü dünyada, umutlanmak için kahve fincanına bakarak söylenecek güzel şeyleri duymaya ihtiyacımız var gibi gözüküyor.

eskisiyleyenisiyle kahve falı eskisiyle yenisiyle eski kahve falları yeni kahve fincanları

Bir kadın grubu kahve içiyorsa, içlerinde kesin fal bakan biri vardır. Herkes o fal bakanı bilir ve zaman gelince kendisinin falına bakmasını rica eder. Fal bakanın, ilk tepkisi “ben artık bakmıyorum.” ya da “ beni korkuttular, o günden beri bakmıyorum” olur.


eskisiyle yenisiyle eskisiyleyenisiyle kahve falı bakan teyzeler

Sonuç olarak, 2 dakika sonra fincan o kadının elinde, tüm grubun kulağı kadındadır. Birine yol gözükür, birine uzaktan bir haber, birinin evine bereket, diğerinin çocuğu sınavda başarılı olacaktır. Duymak istediklerini duyanlar mutlu halde kahvenin yanında gelen ve son yudum kalan sularını içer, tatmin olmayan varsa bir huzursuz olur.

1-2 dakika sonra amaaaaan der içinden huzursuz olan ve bir anda “ ne demişler, fala inanma ama falsız da kalma, iyi oldu eğlendik” diyerek kendini avutur. Grup dağılır.

Eskilerde, insanları sohbete yönelten bu kültür, şekil olarak popülerliğini kaybediyor. Şimdilerde, teknolojiyle epey bir savaş halinde. Kahve içenler, bir insana fal baktırmak yerine telefonlarından fotoğraflarını çekip fal yorumu yapan telefon uygulamalarına yolluyorlar. Uygulamadan bir süre sonra gelen cevapla, kahve falı bakılmış oluyor.

eskisiyleyenisiyle kahve falı eskisiyle yenisiyle kahve

Her şeyin kolayına kaçıyor, insandan uzaklaşıyoruz. Robotlar mı geliyor, yoksa biz mi robot oluyoruz o konuda tereddütlerim mevcut.Hazır konusu geçmişken, izlemeyenlere http://www.imdb.com/title/tt1798709/ filmini öneririm.

İsteyen herkese, böyle bir fal dilerim. :)eskisiyle yenisiyle kahve fincanları eskisiyleyenisiyle
Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol